Jak prawidłowo umeblować biuro?

Co powinno się znaleźć w biurze?

Urządzanie biura od podstaw to często skomplikowany proces. Czynność tą można więc powierzyć firmom, które zaprojektują biuro i wykonają usługę uwzględniając przy tym indywidualne potrzeby właściciela i pracowników oraz profil działalności firmy. Niestety taka usługa jest dość kosztowna, w związku z czym często właściciele decydują się na samodzielnie urządzenie biura. Na co zwrócić uwagę urządzaniu pomieszczeń? Pierwszym elementem, na którym trzeba skupić wiele uwagi są meble biurowe. Będą to szafy na dokumenty, biurka, fotele, stoły, krzesła, regały i inne elementy, przeznaczone do pracy lub służące do przyjmowania klientów.

Biurko i krzesło

Pracownicy, którzy spędzają długie godziny w fotelu przy komputerze, powinni mieć zapewnione ergonomiczne meble. Mają one możliwość regulacji wysokości i nachylenia oparcia. Pozwoli to na uniknięcie problemów z kręgosłupem i innymi częściami układu kostno-stawowego. Wpłynie też na komfort pracy, a co za tym idzie – na jej efektywność. Biurko powinno być przystosowane do pracy z komputerem. Musi być wyposażone w półki, na których umieszczona zostanie klawiatura. Ponadto zwrócić uwagę trzeba na ilość szuflad znajdujących się w biurku. Praca biurowa wymaga użycia wielu przedmiotów o niewielkich rozmiarach, które powinny znajdować się w szufladach. Pomoże to uniknąć bałaganu i zapewni dobrą organizację miejsca pracy.

Sprzęty i meble typowo biurowe

Wyposażenie biura stanowią także skanery, faksy, telefony, drukarki i inne urządzenia elektroniczne, które muszą być w odpowiedni sposób rozmieszczone w biurze. Meble na których będą stały muszą znajdować się w miejscach dostępnych dla wszystkich pracowników, którzy mają potrzebę korzystania z nich. Kolejnym elementem wyposażenia pomieszczenia biurowego są szafy, w których przechowywane będą liczne dokumenty.

Rozmieszczenie półek wewnątrz szaf powinno umożliwić ułożenie ich w odpowiednim porządku i zapewnić jak najlepsze wykorzystanie przestrzeni. Znajdować się tam będą segregatory i inne przedmioty, wnętrze szafy musi więc być jak najlepiej zaprojektowane. Należy także pamiętać o zabezpieczeniu niektórych szaf przed dostępem nieuprawnionych osób. Jest to ważne w związku z koniecznością zachowania poufności danych osobowych. Dokumenty nie powinny być dostępne dla osób trzecich. Oprócz szaf zamkniętych, w biurze mogą znajdować się regały otwarte lub przeszklone, na których można prezentować przedmioty związane z działalnością firmy.

Inne dodatki

Pamiętać należy także, aby przygotować miejsce, w którym przyjmowani będą klienci. Powinny to być wygodne krzesła i stół. Oprócz mebli biurowych należy zadbać o oświetlenie pomieszczeń. Każde stanowisko pracy należy oświetlić indywidualnie. Wyposażenie biura musi być dostosowane w jak najwyższym stopniu do potrzeb pracujących w nim osób oraz być estetyczne i uporządkowane. Styl, w jakim będzie urządzone biuro, zależny jest głównie od upodobań właściciela.

Choć obecnie modne są nowoczesne rozwiązania, to dobrze będzie prezentować się także umeblowanie klasyczne. Do umeblowania biura można wykorzystać meble biurowe gotowe, oferowane przez wiele dobrych firm, lub skorzystać z usług firm wykonujących takie meble na zamówienie. Daje to możliwość dostosowania mebli do wymiaru i kształtu pomieszczenia, co jest ważne w przypadku pomieszczeń o nietypowym rozkładzie. Pozwoli to też efektywnie zagospodarować niewielkie przestrzenie. Projektując biuro należy jednak pamiętać, że każdy pracownik musi mieć do dyspozycji określoną przepisami przestrzeń. Urządzając biuro pamiętać należy przede wszystkim o ergonomii, estetyce i funkcjonalności pomieszczenia.]]>