Meble Hyla

Przesuwne drzwi to praktyczny sposób na efektywne wykorzystanie przestrzeni. Do zamykania lub otwierania takich skrzydeł potrzebne jest miejsce, co ogranicza możliwość ustawienia sprzętów w ich pobliżu. Drzwi przesuwne pomagają zaoszczędzić kilka centymetrów, umożliwiają także urządzenie rogów. Najbardziej efektownie wyglądają drzwi umieszczone bezpośrednio w ścianie, jednak taką inwestycję należy przewidzieć na etapie projektowania i wykonać podczas budowy.

 

Istnieją jednak alternatywy dla tego rozwiązania, które nie wymagają dużych zmian i przebudowy. Drzwi przesuwne mogą mieć formę kasety do zabudowy lub skrzydeł naściennych.

 

Drzwi przesuwne – jak zamontować?

W systemie do zabudowy, w którym drzwi są montowane w kasecie, skrzydła umieszczane są w ścianie. W tym rozwiązaniu wykonuje się kasetę zabudowaną przy pomocy płyt g-k lub muru. Drzwi są montowane wewnątrz ściany, dlatego po otwarciu nie są widoczne.

 

Innym sposobem na stosunkowo prostą instalację drzwi przesuwnych jest montaż drzwi naściennych. Warto też dodać, że tego rodzaju system jest najmniej kosztowny. Podstawą mechanizmu są zainstalowane na ścianie szyny, po których przesuwają się wózki jezdne ze skrzydłami drzwiowymi. Największym problemem jest widoczność takich drzwi. Do ich ukrycia stosuje się maskownice, które są kolorystycznie dostosowane do koloru skrzydeł.

 

Przesuwne drzwi naścienne mają też pewne ograniczenie – przy ścianie, na której się znajdują, nie mogą stać żadne sprzęty. W zamian uzyskujemy jednak stylową i wyróżniająca się aranżację.