Meble Hyla

Blaty kuchenne powinny wyróżniać się wytrzymałością na uderzenia, ścieranie, wysoką temperaturę i zarysowania oraz trwałością. Powierzchnie robocze w kuchni muszą być także łatwe do utrzymania w czystości. Nie zapominajmy o wyglądzie blatów – zadbana, dobrze urządzona kuchnia jest powodem do dumy dla każdej gospodyni lub gospodarza. Warto postarać się, aby jej poszczególne elementy, w tym blat do mebli kuchennych, były dopasowane do siebie i tworzyły stylową całość. Czy naturalne i eleganckie drewno spełnia te warunki?

Blaty kuchenne z drewna – plusy i minusy
Drewno to materiał o naturalnym charakterze. Jest ważnym elementem wystroju we wnętrzach urządzonych w modnych stylach, na przykład skandynawskim, rustykalnym lub prowansalskim. Bez wątpienia drewno prezentuje się bardzo gustownie, ociepla wnętrze i tworzy w nim dobrą atmosferę. Czy sprawdzi się jednak w kuchennych warunkach?

Z pewnością nie każdy gatunek drewna będzie odpowiedni do zrobienia z niego kuchennego blatu. Nie zaleca się stosowania miękkiego drewna z takich gatunków, jak sosna lub topola. Należy wybrać raczej dąb, buk lub jesion. Do kuchni szczególnie są polecane odporne na wilgoć oraz wysokie temperatury gatunki egzotyczne, na przykład tek, mahoń albo merbau. Zaletą drewna jest łatwość obróbki oraz prosta konserwacja – drewniane blaty kuchenne można odnowić i malować.

Blaty kuchenne mogą być zrobione z litego lub klejonego drewna. To pierwsze jest odpowiednie do klasycznych wnętrz, w nowoczesnych kuchniach ciekawy efekt uzyskamy stosując drewno klejone.