Meble Hyla

Wyspa w kuchni to bardzo funkcjonalny element wyposażenia. Stanowi dodatkową powierzchnię roboczą, może również służyć do przechowywania kuchennych akcesoriów. Jeśli będzie to dla nas bardziej wygodne, na wyspie możemy zamontować zlew i kuchenkę. Oprócz tego wyspa kuchenna może pełnić rolę stolika, a w otwartych przestrzeniach oddzielać aneks kuchenny od reszty domu - w tym przypadku dodatkową funkcją, dostępną od strony salonu, często bywa barek.

Wyspa w kuchni to oczywiście także efektowny element wystroju. Wbrew pozorom możemy zamontować ją nie tylko w przypadku otwartych przestrzeni z aneksem kuchennym, ale także w otwartych kuchniach, trzeba jednak pamiętać o kilku podstawowych zasadach.

Wyspa kuchenna w otwartej i zamkniętej kuchni

Wyspa w kuchni to oczywiście idealne, a nawet prawie niezbędne rozwiązanie do otwartej kuchni, jednak możemy zamontować praktyczny mebel również w kuchni zamkniętej. Zawsze musimy pamiętać od pozostawienia wolnej przestrzeni po obu stronach zlewu i innych sprzętów kuchennych - minimalna odległość to około pół metra.

Najmniejszy wymiar kuchni, w którym możemy zainstalować wolno stojącą wyspę, wynosi około 14 metrów kwadratowych. Ważna jest długość pomieszczenia, do której musimy wliczyć rozmiary zabudowy kuchennej oraz projektowanego mebla. Trzeba pamiętać o pozostawieniu przestrzeni, która umożliwi wygodne korzystanie z mebli i sprzętów.Istnieją także alternatywy dla pełnej wyspy kuchennej. Możemy zdecydować się na tak zwany półwysep, przylegający jednym z krótszych boków do ściany, lub prosty blat.