Meble Hyla

Woskowanie mebli to dobry sposób na przywrócenie blasku starym drewnianym meblom, a także podkreślenie naturalnej urody surowych desek. Jest to bardzo popularny sposób pielęgnacji drewna, który bez problemu możemy wykonać samodzielnie. Wystarczy znajomość kilku podstawowych zasad. Kwestią zasadniczą jest dobranie odpowiedniego rodzaju wosku do mebli.

Wosk do mebli - jaki rodzaj i postać?

Wosk do mebli występuje w różnej postaci. Do surowych desek poleca się wosk w płynie, ponieważ lepiej wnika w strukturę drewna. Do twardych powierzchni mebli użytkowych możemy zastosować wosk w paście. Jeżeli chcemy w łatwy i szybki sposób odświeżyć wygląd mebla, możemy zdecydować się na delikatniejsze kremy woskowe. Do pielęgnacji drewna nie stosujemy czystego wosku pszczelego, ten stosowany do drewna powinien posiadać odpowiednie dodatki.

Do wykończenia i renowacji mebli możemy wybrać różne rodzaje past. Bezbarwna nawilży drewno - to dobre rozwiązanie, jeśli chcemy zachować jego naturalny wygląd. Woski kolorowe podkreślają i ożywiają kolor drewna, są odpowiednie do pielęgnacji mebli, a także do wykończenia zabejcowanego drewna. Więcej pigmentu mają woski barwiące, dlatego stosujemy je do delikatnej zmiany koloru. Ciekawy efekt postarzenia w przypadku szarawego drewna dębowego da zastosowanie wosku wybielającego.

Wosk możemy zastosować nawet w przypadku ubytków w starych meblach. Pałeczki woskowe są dostępne w różnych kolorach i pomagają zamaskować drobne otwory w powierzchni drewna.