Meble Hyla

Stare, drewniane meble mają niepowtarzalny styl i charakter. Sprawiają, że wnętrze staje się eleganckie i nabiera klasy. Drewniane szafki i regały dobrze prezentują się w pomieszczeniach urządzonych w tradycyjnym stylu, ale naturalne materiały i stare meble są popularne także w nowoczesnych, współczesnych aranżacjach. Jednak aby drewno zachowało ładny wygląd, należy o nie odpowiednio zadbać. Jednym z zabiegów, dzięki którym stare, drewniane meble odzyskają swój blask i klasę, jest woskowanie.

Woskowanie to również wspaniały sposób na podkreślenie surowej urody nowego drewnianego mebla. Zabezpiecza, podkreśla rysunek słojów i zamyka pory, chroni przed wilgocią, a także podkreśla lub zmienia odcień użytego budulca.

Podkreślamy piękno drewna

Wosk należy dobrać do efektu, jaki chcemy osiągnąć. Są to po pierwsze substancje renowujące i zabezpieczające. Dostępne są również specjalne woski pielęgnacyjne i nadające kolor. Jeśli woskujemy drewno surowe, odpowiedni będzie produkt w płynie, ponieważ głębiej wnika w pory materiału. Do powierzchni użytkowych wygodniej będzie zastosować wosk twardy w paście.

Do wykonania zabiegu należy także przygotować rękawice ochronne, bawełniane pakuły lub bawełnianą szmatkę oraz kawałek flaneli do polerowania. Podczas woskowania nabieramy na szmatkę małą ilość wosku i wcieramy go ruchami okrężnymi w powierzchnię drewna. Następnie wygładzamy drewno. Nie należy stosować zbyt dużej ilości wosku, ponieważ utrudnia to polerowanie. Nakładanie wosku można jednak powtórzyć, jeśli chcemy pokryć mebel kilkoma ochronnymi warstwami.

Trzeba pamiętać, że mebel przed woskowaniem powinien być oczyszczony i oszlifowany. Nie zaleca się również wykonywania tego zabiegu na powierzchniach intensywnie użytkowanych lub na meblach kuchennych i łazienkowych.