Meble Hyla

Meble z rattanu często ustawiamy na balkonie, tarasie, czasem w ogrodzie lub domu. Są lekkie i wygodne, wprowadzają naturalny i egzotyczny klimat. Jednak nie każdy z właścicieli rattanowych mebli wie, jak powstają. Istnieje również spora liczba posiadaczy rattanowego wyposażenia, którzy doskonale wiedzą o ich właściwościach i wybierają je nie tylko ze względu na wygodę i wygląd, ale również przez ekologię.

Rattan, czyli dzika roślina z Azji

Rattanowe meble to ekologiczne rozwiązanie, ponieważ powstają z surowca odnawialnego. Jest nim rattan, który otrzymuje się z łodygi rośliny - jest nią kalamus rotangowy, czyli rosnąca dziko w południowo-wschodniej Azji, a przede wszystkim w Indiach i Cejlonie trzcinopalma rotang. To roślina o wielu nazwach, jej inne określenia to na przykład palma rotangowa czy trzcina indyjska lub hiszpańska. Długie, cienkie i giętkie łodygi kalamusa doskonale nadają się do wyplatania z nich między innymi mebli, koszy lub mat. Odpowiedni sposób przygotowania tego tworzywa sprawia, że rattan jest twardy, odporny na uszkodzenia, ale pozostaje elastyczny i nie potrzebuje skomplikowanej pielęgnacji.

Technorattan, czyli rattan z fabryki

Alternatywą dla naturalnego rattanu jest polietylenowy technorattan, który zachowuje wygląd naturalnego tworzywa, jest jednak bardziej wytrzymały od swojego drewnianego pierwowzoru. Nie ma także dużej różnicy w wadze - technorattan również jest lekki. Dlatego podczas wyboru powinniśmy kierować się własnym gustem i dostępnością danych mebli. Jednak jeśli lubimy naturalne rozwiązania, z pewnością bardziej naszym preferencjom będzie odpowiadał prawdziwy, azjatycki rattan.